
didaktika

Ladislav Huraj
vysokoškolský pedagóg
Čomu sa v súčasnosti venujete a čo je pre Vás v tejto oblasti najzaujímavejšie?
Informatika je odbor budúcnosti. Informačné a komunikačné technológie prerastajú do všetkých oblastí ľudskej činnosti. V súčasnosti sa venujem oblasti gridového počítania z pohľadu informačnej bezpečnosti, pričom sa zameriavam na nové typy gridových systémov ako sú ad hoc alebo p2p gridové systémy. Gridové systémy poskytujú spoľahlivý, konzistentný, všadeprítomný a lacný prístup k špičkovému ýpočtovému vybaveniu a vedia vytvoriť na vyriešenie určitého problému distribuované paralelné výpočtové prostredie. Bezpečnostné mechanizmy predstavujú jednu z významných oblastí v
problematike gridov.
Prečo ste sa rozhodli pre túto kariérnu dráhu?
Akademická kariéra na vysokej škole spája pedagogické a vedecké aktivity, čo presne zodpovedá mojim požiadavkám na zaujímavú a tvorivú činnosť. Pozícia vysokoškolského učiteľa vyžaduje sledovať najnovšie vedecké trendy v danej oblasti, vyhľadávať a riešiť vedecké problémy, ale poskytuje aj značnú osobnú vedeckú nezávislosť. Oproti čisto vedeckej pozícii však má aj pedagogický rozmer, kde práca so študentami dáva priestor na obojstranný progres, ako študentov tak aj vyučujúceho. Navyše práca na vysokej škole otvára možnosti navštíviť zahraničné vedecké inštitúcie a tak získavať nové skúsenosti a pohľady do ďalšej kariéry.
Aký kariérny úspech si najviac ceníte?
Prirodzene získanie titulu docent. Ale ešte viac moje akceptovanie ako garanta pre bakalársky študijný program aplikovaná informatika. Takisto má pre mňa cenu opakované získanie štipendia na vedecký pobyt na nemeckej LMU univerzite v Mníchove.
Aká je Vaša najkrajšia spomienka na matfyz?
Samozrejme, že študentský život. :-)
A pamätám si, že sme rozbehli úžasné informatické letné tábory pre deti.
Aký by mal byť podľa Vás naj-absolvent?
Taký, ktorého vie súčasným absolventom ukázať, že štúdium daného odboru na VŠ má zmysel.
Vyjadri svoje sympatie!