
fyzika

Branislav Sitár
ex-viceprezident CERN-u
Čomu sa v súčasnosti venujete a čo je pre Vás v tejto oblasti najzaujímavejšie?
Ako fyzik pracujem na experimente ALICE v CERN-e. Som vedúcim Bratislavskej skupiny na tomto experimente a členom Rady kolaborácie ALICE. ALICE je špecializovaný detektor na skúmanie zrážok ťažkých iónov pri extrémne vysokých (TeV) energiách. Hlavný cieľ je skúmanie novej formy hmoty kvarkovo-gluónovej plazmy. Vzniká pri extrémne vysokých teplotách, kedy sa protóny a neutróny „roztopia“ (deconfinenment) na kvarky a gluóny. Vo vesmíre bola hmota vo forme QGP v milióntine sekundy po Veľkom tresku.
Naša skupina pracuje tiež v GSI Darmstadt. Pre spektormeter FRS, ktorý je najväčší svojho druhu sme vyrobili a prevádzkujem originálne TPC komory. Na FRS sme za 20 rokov našej spolupráce previedli množstvo zaujímavých experimentov s cieľom štúdia exotických jadier s protónovým alebo neutrónovým halo.
Moja ďalšia funkcia je, že som zástupcom SR v Rade CERN a presdeom Výboru pre spoluprácu SR s CERN. Mojou prácou je organizácia spolupráce Slovenska s CERN-om.
Prečo ste sa rozhodli pre túto kariérnu dráhu?
Je to asi to isté ako keď sa nikto rozhodne byť klavíristom alebo maliarom. Proste od mala som chcel robiť fyziku, lebo ma baví a to sa nezmenilo ani po mnohých rokoch. Pre mňa je fyzika práca ale aj hoby.
Aký kariérny úspech si najviac ceníte?
Za môj najväčší úspech považujem, že som bol v rokoch 2007-2010 zvolený za viceprezidenta CERN. Mal som možnosť pracovať priamo v „kuchyni“ CERNu, podieľať sa na všetkých závažných rozhodnutiach o fungovaní aj budúcnosti CERN-u - najväčšieho a najlepšieho laboratória na svete.
Aká je Vaša najkrajšia spomienka na matfyz?
Na Matfyz mám len tie najlepšie spomienky. Ak človek študuje to čo ho teší a baví, potom je to radostné štúdium. Rád si spominam na svojich spolužiakov aj na zlaté študentské časy so všetkým čo k tomu patrí.
Aký by mal byť podľa Vás naj-absolvent?
Ja som s väčšinou mojich študentov, hlavne PhD veľmi spokojný. Najviac ma teší, že sa moji študenti výborne uplatnili napríklad v CERN-e, GSI Darmstadt, na univerzitách v Michigane, Giesene, Birmingame atd. Za naj-absolventa by som považoval toho kto získa Nobelovu cenu. To nám asi tak skoro nehrozí, ale jeden nikdy nevie.
Vyjadri svoje sympatie!